Użycie i zastosowanie

Medalika używa się po tym, jak zostanie pobłogosławiony przez kapłana.
Można nosić go cały czas przy sobie, na przykład w portfelu czy torebce. Zazwyczaj jednak zawiesza się go na szyi na łańcuszku lub rzemyku. Zakonnicy niekiedy doczepiają go do sznura, różańca czy koronki przypiętych przy pasie.
Medalik można umieścić w domu, na przykład zawiesić na ścianie lub nad drzwiami pomieszczenia. Można go zakopać w ziemi na polu (dla ochrony) lub w innych szczególnych miejscach, lub też wmurować w fundamenty domu.
Wygląd medalika służył dla tworzenia płaskorzeźb, odwzorowywano go też na innych przedmiotach, na przykład na dzwonach. Czasami przypina się go do różańca bądź łączy razem z innymi pobożnymi przedmiotami.
Medaliki wkładano także zmarłym do grobów.
Krzyż św. Benedykta można dodać do studni i pojemników z wodą, by się nie zatruła i nie została zakażona. Niektórzy przykładali medalik choremu w miejsce urazu – wszelkie takie praktyki i im podobne, choćby niecodzienne, są jak najbardziej uzasadnione, byle tylko nie traktować tego jako zabobonu, ale mieć wiarę w moc Bożą.
Medalik, jako sakramentalium, przynosi skutki duchowe przez wiarę i modlitwę Kościoła (także przez wiarę i modlitwę osoby, która używa medalika), a nie na zasadzie magicznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz